Portal Informacyjny
Galeria Wideo
Informacje
Warto odwiedzić
Powstaje Dom polsko-słowacki w Marcyporębie |
Już niebawem, bo 27 sierpnia 2011 r. swoje gościnne progi otworzy Dom polsko-słowacki w Marcyporębie – w sołectwie Bachorowice. Od czerwca b.r. trwają prace remontowo - budowlane polegające na adaptacji budynku byłej szkoły na obiekt o charakterze kulturalnym i turystyczno-konferencyjnym. Firma wyłoniona w wyniku postępowania przetargowego dokonuje wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, odnawia pomieszczenia oraz zakłada nowe instalacje. Zakupiony zostanie także sprzęt niezbędny do wyposażenia.
Powstająca inwestycja jest częścią projektu pn. „Utworzenie Domu polsko-słowackiego i rozwój transgranicznych klimatów w gminie Brzeźnica”, realizowanego przez Urząd Gminy w Brzeźnicy od maja do grudnia 2011 r. Wartość projektu to około 50 tys. euro. Gmina Brzeźnica jako jedyna z powiatu wadowickiego należy do Stowarzyszenia Region Beskidy i jak widać aktywnie korzysta ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka. Dzięki nowemu przedsięwzięciu powstaje pierwsza w gminie Brzeźnica publiczna baza, gdzie będzie można zakwaterować i gościć turystów. Tworzone jest miejsce do prezentacji kultur, w tym folkloru partnerskich gmin. Już dzisiaj zapraszamy do Domu polsko-słowackiego na różne szkolenia. Będzie tu także baza dla dzieci, służąca im do wypoczynku i rekreacji. Plac zabaw już tam funkcjonuje i cieszy się dużym powodzeniem. Należy dodać, że Dom polsko-słowacki został zlokalizowany na terenie atrakcyjnego turystycznie sołectwa Bachorowice w pobliżu lasu i na trasie szlaków pieszych i rowerowych. Takie położenie to dodatkowe atuty! Ze szczytu Trawnej Góry można obserwować całą okolicę od Doliny Wisły po klasztor kamedułów na Bielanach. Zapraszamy w dniu otwarcia - 27 sierpnia 2011 r. - na prezentacje artystyczne. W inauguracyjnych występach zaprezentują się rodzimi twórcy z gminy Brzeźnica i gminy Divina. W nowych salach eksponowane będą wystawy ukazujące dotychczasowe dokonania współpracy i oblicza regionalizmu partnerskich gmin. Po raz kolejny ziści się w naszej gminie przysłowie: Polak Słowak dwa bratanki! W.J., A.K.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy. Galeria Fotograficzna >>> zobacz
|