Portal Informacyjny
Galeria Wideo
Informacje
Warto odwiedzić
Dom polsko – słowacki w gminie Brzeźnica uroczyście otwarty |
Powstał pierwszy w powiecie wadowickim Dom polsko – słowacki. Na otwarcie w sobotę 27 sierpnia 2011 r. wójt gminy Brzeźnica Bogusław Antos zaprosił mieszkańców i gości. Dawny obiekt starej szkoły w Bachorowicach został wyremontowany i wyposażony ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy. Uroczyste otwarcie zgromadziło zacnych gości, przyjaciół ze słowackiej, partnerskiej gminy Divina ze starostą Emilem Molko na czele, radnych, sołtysów, dyrektorów gminnych jednostek, mieszkańców i przedstawicieli prasy.
Przy pięknej pogodzie o godz. 14.00 Polacy i Słowacy powitali gościa honorowego, którym był konsul generalny Republiki Słowackiej w Polsce –Marek Lisansky. Przybył z konsulatu słowackiego w Krakowie. Swoją obecnością zaszczycił gospodarzy Zbigniew Michniowski prezes Stowarzyszenia „Region Beskidy” w Bielsku-Białej, pełniący również funkcje wiceprezesa Euroregionu Beskidy i wiceprezydenta Bielska-Białej. Władze powiatu wadowickiego reprezentował przewodniczący Rady powiatu Józef Łasak. Nasze stare, polskieprzysłowie mówi: „Gość w dom, Bóg w dom”. Otwarcie rozpoczęto zatem od poświecenia obiektu, którego dokonał proboszcz parafii w Marcyporębie – ks. kanonik Jan Giądła. Dwie partnerskie gminy łączy bowiem nie tylko współpraca, ale wspólna wiara, jak mówił proboszcz, podkreślając doniosłą rolę domu w kulturze słowiańskiej. Symbolicznie do przecięcia zielonej wstęgi rozwieszonej w nowym Domu polsko – słowackim wójt Bogusław Antos zaprosił: konsula, prezesa Euroregionu i starostę gminy Divina. Krótkie, ale bardzo trafne i doceniające oryginalność inwestycji przemówienia wygłosili wszyscy zaproszeni goście. W słowie wstępnym wójt zaakcentował nie przypadkową lokalizację budynku, która znajduje się u stóp Trawnej Góry w Pasmie Draboża. Zapewniał o gościnności mieszkańców, wspomniał o walorach turystycznych regionu i otwartości samorządu na współpracę transgraniczną. Konsul Marek Lisansky, przemawiając na przemian w dwóch językach powiedział, że jest to jedno z ważniejszych wydarzeń w ostatnim czasie na płaszczyźnie współpracy polsko – słowackiej w Małopolsce. Był w gminie Brzeźnica po raz pierwszy, ale dziękując wójtowi powiedział, że odwiedzi gminę Brzeźnicę jeszcze, skoro tak dużo tutaj się dzieje. Serdecznie życzył mieszkańcom obu gmin dalszego rozwoju.
Prezes Euroregionu Beskidy Zbigniew Michniowski wyrażał duże zadowolenie i gratulował wójtowi pomysłu, który doprowadził do takiego pięknego finału. Dawał samorządgminy za przykład dobrej współpracy transgranicznej w Euroregionie Beskidy. Gmina Brzeźnica to taka perełka w powiecie wadowickim – powiedział przewodniczący Rady powiatu wadowickiego Józef Łasak. Mówił, że Dom polsko-słowacki będzie wizytówką promocyjną na mapie powiatu wadowickiego. Starosta wadowicki Jacek Jończyk w przysłanym do wójta liście napisał: Tego typu działania kreują wizerunek całego powiatu jako regionu nowoczesnego i rozwijającego się. Goście podziwiali towarzyszące otwarciu wystawy regionalne, na których zgromadzonoprzedmioty z tradycją z dawnych izb z gminy Brzeźnica i gminy Divina. Często młodsi zastanawiali się do czego służyły eksponowane rzeczy w dawnych domach. Pamiątkami z otwarcia były foldery i gadżety promujące otwarcie nowego obiektu i realizację transgranicznego projektu, które rozdawano na stoisku promocyjnym. Publiczność nagradzała brawami inauguracyjne występy artystyczne, których echa niosły się spod Trawnej Góry.
Jako pierwsze wystąpiły przed publicznością panie z zespoły folklorystycznego „Tańczące Kumoszki” z Paszkówki. Po polskich piosenkach ze sceny, ustawionej w plenerze, rozbrzmiała słowacka melodia w wykonaniu zespołu ludowego Divinczan z Diviny. Tak na przemian, aż do wieczora płynęły polskie i słowackie melodie. Występowali rodzimi artyści: zespół młodzieży z Gimnazjum z Brzeźnicy – pod kierunkiem Magdaleny Stanisz; publiczność zachwycił Jozef Suska z zespołem, który grał na starych instrumentach dawną muzykę divińską; śpiewała gimnazjalistka Kasia Kuchnia przy akompaniamencie gitarowym Karoliny Mostowik; wystąpił chór klubu seniora „Damy radę”; w formie piosenek i skeczu współpracę partnerskich gmin zaprezentował zespół kabaretowy z Wyźrału. Otwarciu Domu polsko-słowackiego towarzyszył festyn rodzinny, który przygotowała Rada Sołecka z Bachorowic wraz z sołtysem Markiem Gonciarczykiem i strażacy z Bachorowic -OSP w Marcyporębie.Zlokalizowany już obok plac zabaw dla dzieci cały czas tętnił radością bawiących się na nim najmłodszych uczestników spotkania. Wieczorem muzyczną oprawę zapewnił Piotr Gonciarczyk z Bachorowic, który porwał publiczność do wspólnej zabawy tanecznej. Dom polsko- słowacki cieszy się dużym zainteresowaniem. Dzięki nowemu przedsięwzięciu powstała pierwsza w gminie Brzeźnica publiczna baza, gdzie będzie można zakwaterować i gościć turystów. Obiekt dysponuje: 20 miejscami noclegowymi z możliwością dostawki, łazienkami, aneksem kuchennym, salą konferencyjną. Stworzone zostało miejsce do prezentacji kultur, w tym folkloru partnerskich gmin.W.J., A.K.
Galeria Fotograficzna >>> zobacz
|