Portal Informacyjny
Galeria Wideo
Informacje
Warto odwiedzić
Jesienny biwak w Domu polsko-słowackim |
Jesień była piękna tego roku, a Dom polsko-słowacki tętnił obecnością najmłodszych mieszkańców z partnerskich gmin. W drugiej połowie listopada pogoda sprzyjała organizacji zaplanowanych działań. Dwa listopadowe dni 2011 r. były wypełnione atrakcjami.
Nie był to jednak czas stracony od nauki, wręcz odwrotnie edukacja przybrała tylko bardziej aktywną formę. Polskie i słowackie dzieci bliżej poznały zabytki Europy, a to dzięki wycieczce do Parku Miniatur w Inwałdzie. Podziwianie „Europejskich zabytków w miniaturze” i relaks w wesołym miasteczku odpowiadały dzieciom.
Po powrocie odbył się konkurs, którego celem było utrwalenie wiedzy o europejskim dziedzictwie. Pedagogika zabawy sprzyjała integracji polskich i słowackich dzieci. W pełni wykorzystany był także plac zabaw, który przyciąga niczym magnez młodsze dzieci.
Miło wspominane jest ognisko, które odbyło się obok Domu polsko-słowackiego. Płynęła przy nim melodia w rytm zabawy prowadzonej przez nauczycielkę – Ewę Słanię ze Szkoły Podstawowej w Marcyporębie. Gimnazjalistki z Brzeźnicy, a wśród nich Kasia Kuchnia z gitarą stworzyły klimat wieczornego spotkania. Lansujemy Dom polsko-słowacki jako miejsce doskonałe do odpoczynku i sprzyjające szerzeniu zasad zdrowego stylu życia. Dzięki współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Tłuczani zaprezentowaliśmy słowackim dzieciom projekt pn. „Trzymaj formę”, który od kilku lat jest realizowany w Tłuczani. Dzieci rozpoczęły dzień od wspólnego śniadania. Po którym pani nauczycielka - Aleksandra Góralczyk poprzez prezentacje multimedialne na przykładach przedstawiła słowackim dzieciom i nauczycielom, jak w Tłuczani dbają o rozwój i zdrowe odżywianie dzieci. Atrakcją były przeprowadzone owocowe konkursy plastyczne. Rzadko zdarza się taki konkurs, gdzie w finale ze smakiem zjada się stworzone prace. A tak było, tace uginały się od smacznych owoców, z których skomponowano obrazy. W Domu polsko – słowackim zadbano również o edukację regionalną. Prezentacje multimedialne naświetliły dzieciom zasoby dziedzictwa kulturowego w tym: zabytki, przyrodę, rękodzieło, zwyczaje, tradycyjne produkty. Dziękujemy za współpracę Erice Oresanovej z Urzędu Gminy w Divinie, dyrektorowi Romanowi Sivákowi i nauczycielkom: Silvi Kováčovej, Alenie Dlhá oraz dyrektorom szkół z gminy Brzeźnica: Krystynie Korus z Marcyporęby, Marii Dąbrowskiej-Odrobinie z Tłuczani, Elżbiecie Kosek z Brzeźnicy i nauczycielom: Marzenie Woźniak i Zenonowi Piotrowskiemu z Brzeźnicy, Aleksandrze Góralczyk z Tłuczani, Ewie Słani z Marcyporęby. Wójt gminy Brzeźnica zapewnia, że Dom polsko-słowacki jest miejscem szczególnie nastawionym na pobyt dzieci i młodzieży, zatem serdecznie zapraszamy! W.J., A.K . „Biwak w Domu polsko-słowackim dla dzieci” zorganizowano w ramach projekt pn. „Utworzenie Domu polsko- słowackiego i rozwój transgranicznych klimatów w gminie Brzeźnica” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 -2013 oraz budżetu państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.
|